Nieuw waterfront beschermt Jakarta tegen overstromingen

vrijdag 22 november 2013
timer 3 min
Een consortium van Nederlandse bedrijven ontwikkelt samen met Indonesische partners een Masterplan om Jakarta te beschermen tegen overstromingen vanuit de zee. Het Rotterdamse bureau KuiperCompagnons (KC) is verantwoordelijk voor het stedenbouwkundig ontwerp van het nieuwe waterfront waarin het nationale symbool van Indonesië, de Garuda, herkenbaar is.
Jakarta daalt met 7,5 (en op sommige plekken zelfs met 14) centimeter per jaar. Zonder ingrijpen zullen grote delen van de stad onder zeeniveau komen te liggen. Deze gebieden, waar vier en een half miljoen mensen wonen, hebben naast de toenemende wateroverlast ook een ontoereikende weginfrastructuur. Dagelijks staat het verkeer in Jakarta vast op bijna alle grote wegen.
 
De consequenties van deze problemen voor de stad zijn immens. Er is serieuze twijfel gerezen over de toekomst van de stad, en er zijn zelfs studies verricht naar het verplaatsen van de hoofdstad van Indonesië naar een geheel andere locatie.
 
De Indonesische overheid staat niet alleen voor de uitdaging om Jakarta waterveilig te maken, maar ook om een nieuw perspectief te creëren voor de miljoenen inwoners en voor de stad als nationale hoofdstad.
 
NCICD Masterplan
In een Government-to-Government initiatief wordt de Nederlandse kennis en ervaring op het gebied van waterbeheer en stedelijke ontwikkeling gedeeld met Indonesische partners. Een gezamenlijk project is opgezet om een Masterplan te ontwikkelen voor de integrale ontwikkeling van de kustzone van Jakarta. Dit Masterplan voor de “National Capital Integrated Coastal Development (NCICD)” heeft een waterveilige en duurzame stedelijke ontwikkeling van Jakarta als doel.
 
Het NCICD Masterplan stelt een waterkering voor die Jakarta beschermt tegen overstromingen vanuit de zee. Aan de binnenzijde van deze waterkering worden buffers gecreëerd om het water van Jakarta’s rivieren op te vangen. Om de kwaliteit van deze waterbuffers te garanderen worden in de stad ingrepen gedaan ten behoeve van afvalverwerking, waterzuivering en sanitatie.
 
 
Great Garuda
Het ontwerp van de waterkering levert een uniek en iconisch beeld op voor Jakarta. De vormgeving komt voort uit de natuurlijke context zoals de zeebodem en waterstromen, en is herkenbaar als het nationale symbool van Indonesië; de Great Garuda. Het gebruik van deze metafoor is van belangrijke meerwaarde voor het creëren van draagvlak en daadwerkelijk laten slagen van dit project.
 
De Great Garuda beschermt Jakarta tegen overstromingen vanuit de zee. Maar het levert veel meer dan alleen dat. Namelijk een nieuwe visie op de ontwikkeling van de hoofdstad van Indonesië.
 
Nieuw perspectief voor Jakarta
De Great Garuda vormt een integraal onderdeel van de ontwikkeling van Jakarta. Deze kustontwikkeling maakt de stad waterveilig en biedt ruimte voor 1,5 tot 2 miljoen inwoners. Grootschalige infrastructuur zoals tolwegen, light rails en treinen zijn geïntegreerd in het ontwerp. Deze nieuwe ontwikkeling voor de kust zal de druk verlichten op de bestaande stad. Hiermee wordt een belangrijke bijdrage geleverd aan de toekomstige kwaliteit van wonen, werken en leven in Jakarta.
 
Met Masterplan NCICD wordt opgesteld door een consortium onder leiding van Witteveen+Bos (hoofdaannemer) en Grontmij, met KuiperCompagnons, Deltares, Ecorys en Triple-A als onderaannemers. Het ruimtelijke concept van de Great Garuda is afkomstig van KuiperCompagnons (KC).
 
De Nederlandse overheid (Netherlands Water Partnership) heeft het project geïnitieerd in samenwerking met de overheid van Indonesië.

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Nieuw waterfront beschermt Jakarta tegen overstromingen

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Warmtewerende oppervlakten in plangebieden

29 apr om 07:30 uurtimer4 min

In de 'Maatlat voor een groene klimaatadaptieve gebouwde omgeving' wordt gesproken over het belang van '…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw biodiversiteitsplan geeft Amsterdam meer ademruimte

25 apr om 07:30 uurtimer4 min

Biodiversiteit is ook in een stedelijke omgeving van groot belang: wilde bijen zorgen voor de bestuiving van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Twee keer op de fiets langs ecodorpen en -gemeenschappen

4 apr om 07:30 uur

De Nederlandse tak van het Global Ecovillage Network biedt ondersteuning aan individuen en gemeenschappen die…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs effecten klimaatverandering op openbare ruimte

28 mrt om 07:30 uur

Op 16 en 17 april 2025 ben je van harte welkom op de Nationale Klimaat Vakbeurs in Expo Houten, hét evenement…

Lees verder »
descriptionArtikel

Routekaart: bouwen en verdichten zonder verlies groenareaal

21 mrt om 07:30 uur

Het platform KAN zet zich in voor het klimaatadaptief bouwen mét de natuur. In dat kader hield de themagroep ‘…

Lees verder »
descriptionArtikel

Natuurinclusief bouwen: voorbij de bevlogenheid

12 feb om 07:30 uur

Dertien van de achttien miljoen Nederlanders wonen in steden, die cruciaal zijn voor het behoud van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Betrek burgers bij wijkaanpak klimaatadaptatie

11 feb om 07:30 uur

Om wijken weerbaarder te maken tegen klimaatverandering, experimenteert de provincie Utrecht met een wijkaanpak…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rapportcijfers voor biodiversiteit in gebiedsontwikkelingen

31 jan om 07:30 uur

Sinds enkele jaren hanteren gemeenten een puntensysteem voor biodiversiteit in plannen voor gebiedsontwikkeling…

Lees verder »