Warmtewerende oppervlakten in plangebieden

dinsdag 29 april 2025
timer 4 min

In de 'Maatlat voor een groene klimaatadaptieve gebouwde omgeving' wordt gesproken over het belang van 'warmtewerende oppervlakten'. Een plangebied zou voor 40 à 50 procent op die manier moeten worden ingericht. In onderstaande column voor Staatbeeld vraagt lector Jeroen Kluck zich echter af: "Wat is ‘warmtewerend’ eigenlijk? Waarom 40 procent? Wat bereiken we met 40 procent warmtewerend oppervlak?" Ontdek ook wat het kabinet er recent over publiceerde!

Jeroen Kluck
Jeroen Kluck

In de Maatlat voor een groene klimaatadaptieve gebouwde omgeving staan handige doelen die gemeenten zullen helpen de stad hittebestendiger in te richten. De meeste van deze doelen voor een hittebestendige inrichting hebben we beschreven in ons onderzoek De hittebestendige stad. Er staat er echter een doelstelling tussen waar ik vraagtekens bij plaats:  

‘Het plangebied wordt zo ingericht dat een belangrijk deel van de oppervlakten (range 40-50 procent) warmtewerend zijn.’ 

Dat klinkt mooi (vooral omdat er ook bij staat dat groene oplossingen de voorkeur hebben), maar het roept bij mij allerlei vragen en gedachten op. Wat is ‘warmtewerend’ eigenlijk? Waarom 40 procent? Wat bereiken we met 40 procent warmtewerend oppervlak? Een spiegel is immers heel warmtewerend, maar zeker niet altijd fijn. Misschien bedoelen ze ‘niet-warmte-uitstralend’? En groen weert niet zozeer de warmte, maar zet met het zonlicht CO2 en water om in suikers en zuurstof en koelt daarbij door verdamping.  

Een logische vraag is ook welke kleur steen/asfalt is dan wenselijk? Lichte bestrating wordt minder heet en zal daardoor in de nacht minder warmte uitstralen. Die warmte wordt echter overdag meer weerkaatst. Een onderzoek in de Verenigde Staten liet zien dat door het wit schilderen van zwart asfalt de gevoelstemperatuur overdag juist toenam door de reflectie van de zon. De vraag is daarmee of het doel is de temperatuur overdag of ’s nachts te beperken? 

Deze regel in de Maatlat leidt misschien tot meer groene daken. Dat is een nobel streven als je ze biodivers inricht of zodanig dat mensen ervan kunnen genieten. Een willekeurig sedumdak doet echter niet zoveel tegen de hitte. En groene gevels vind ik mooi, maar hoe hoog moeten/mogen die zijn? 

Nu is niet erg dat bij het opstellen van nieuw beleid af en toe zaken gekozen worden die nog niet helemaal doordacht zijn. En in de bijlage van de maatlat staat ook dat hiervoor nader onderzoek nodig is (maar wie leest die?). Laten we vooral niet wachten met het anders doen dan vroeger tot we alles helemaal onderzocht hebben. Vooral als de risico’s niet erg groot zijn, kunnen we beter gewoon de goede kant op bewegen. En meer groen in de stad is om meerdere redenen slim. 

Ondertussen start ik nader onderzoek op naar ‘wat is warmtewerend?’.


Jeroen Kluck is Lector Klimaatbestendige Stad aan de Hogeschool van Amsterdam. Zijn column verscheen onlangs in het gratis magazine Straatbeeld (1/2025).

Naschrift redactie: Inmiddels heeft het kabinet medio april de vraagtekens van Jeroen Kluck van een soort antwoord voorzien: de richtlijn over warmtewerende oppervlakten wordt geschrapt.

Blijf ook op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Bron: Straatbeeld.nl
Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Sta jij ook op het podium van Congres Natuurlijk 2025?

19 mei om 16:00 uurtimer2 min

Op donderdag 27 november 2025 vindt in het provinciehuis van Overijssel (Zwolle) de zevende editie plaats van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Excursie: honderden woningen binnen UNESCO Werelderfgoed

14 mei om 07:30 uurtimer4 min

Hoe bouw je honderden nieuwe woningen in een gebied dat officieel te boek staat als UNESCO Werelderfgoed? Je…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bereken de hittestress in straten en op pleinen

13 mei om 07:30 uurtimer11 min

Veel pleinen in Nederland zijn ingericht voor markten en evenementen en ontberen klimaatadaptieve kwaliteiten.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw biodiversiteitsplan geeft Amsterdam meer ademruimte

25 apr om 07:30 uurtimer4 min

Biodiversiteit is ook in een stedelijke omgeving van groot belang: wilde bijen zorgen voor de bestuiving van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe bewoners verleiden met natuurinclusieve tuin

23 apr om 07:30 uurtimer10 min

Rondleiding laat zien hoe bewoners van een nieuwbouwbuurt in Leusden zijn meegenomen bij de realisatie van een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Twee keer op de fiets langs ecodorpen en -gemeenschappen

4 apr om 07:30 uur

De Nederlandse tak van het Global Ecovillage Network biedt ondersteuning aan individuen en gemeenschappen die…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs effecten klimaatverandering op openbare ruimte

28 mrt om 07:30 uur

Op 16 en 17 april 2025 ben je van harte welkom op de Nationale Klimaat Vakbeurs in Expo Houten, hét evenement…

Lees verder »
descriptionArtikel

Routekaart: bouwen en verdichten zonder verlies groenareaal

21 mrt om 07:30 uur

Het platform KAN zet zich in voor het klimaatadaptief bouwen mét de natuur. In dat kader hield de themagroep ‘…

Lees verder »