Ecosysteemdiensten groeien sterk in waarde

vrijdag 28 februari 2025

De natuur biedt de maatschappij tal van voordelen en diensten. Deze zogeheten ecosysteemdiensten hebben een sociaaleconomische gebruikswaarde en die is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek de afgelopen jaren sterk gestegen. De baten van ecosysteemdiensten zijn bovendien veel hoger dan de uitgave voor natuurbeheer.

Ecosysteemdiensten zijn de voordelen die de natuur ons biedt, zoals voedselproductie, houtvoorziening, verkoeling in stedelijke gebieden en recreatiemogelijkheden. De sociaaleconomische gebruikswaarde van deze diensten laat zien hoe de samenleving profiteert van de natuur.

Uit de nieuwste cijfers van de Natuurlijk Kapitaalrekeningen, opgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in samenwerking met Wageningen University & Research (WUR), blijkt dat de gebruikswaarde van ecosysteemdiensten in Nederland de afgelopen tien jaar fors is toegenomen. In 2022 bedroeg de totale gebruikswaarde ruim 15 miljard euro, een stijging van 50 procent ten opzichte van 2013. Vooral de waarde van culturele ecosysteemdiensten, zoals recreatie en toerisme in de natuur, groeide aanzienlijk.
Het rapport benadrukt dat deze cijfers slechts een deel van de totale waarde van ecosystemen weergeven en niets zeggen over hun ecologische toestand of duurzaamheid.

Naast de economische bijdrage bevatten de Natuurlijk Kapitaalrekeningen ook gegevens over de omvang en kwaliteit van ecosystemen in Nederland. Dit biedt inzicht in zowel de financiële als de ecologische waarde van onze natuurlijke omgeving.

Prijsstijgingen

De sterke groei in de economische waarde van ecosysteemdiensten is deels te verklaren door prijsstijgingen en een toenemende vraag. In 2022 lag de waarde van culturele ecosysteemdiensten, zoals natuurrecreatie, 60 procent hoger dan in 2013. Ook producerende diensten, zoals voedsel- en houtproductie, en regulerende diensten, zoals koolstofopslag en bestuiving, namen in waarde toe, zij het in mindere mate.

Een groot deel van de toename in waarde (+38 procent) komt door hogere uitgaven per recreatieactiviteit en stijgende pachtprijzen voor landbouwgrond. Daarnaast nam de vraag naar natuur toe (+12 procent), onder andere door een grotere behoefte aan recreatie en wonen in een groene omgeving. Tijdens de coronapandemie werd dit effect extra zichtbaar: in 2021 steeg de gebruikswaarde sterk door de toename van wandel- en recreatieactiviteiten in de natuur.

Kosten en baten

Uit de cijfers blijkt dat de economische baten van ecosysteemdiensten aanzienlijk hoger zijn dan de kosten voor natuurbeheer. In 2022 werd 1,6 miljard euro uitgegeven aan het beheer van natuurgebieden door overheden en particuliere organisaties, de aankoop van natuurgrond en biodiversiteitsmaatregelen door boeren. De totale economische waarde van ecosysteemdiensten uit (half)natuurlijke ecosystemen werd in datzelfde jaar geschat op 10,1 miljard euro, ruim zes keer zoveel als de beheerkosten.

Deze cijfers onderstrepen het economische belang van natuur voor de samenleving. Naast de ecologische en maatschappelijke voordelen blijkt dat investeren in natuurbehoud en -beheer ook financieel loont.

Blijf op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op de wekelijkse nieuwsbrief van Stedebouw & Architectuur.

Bron: BiindCBS
Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Vakbeurs effecten klimaatverandering op openbare ruimte

28 mrt om 07:30 uur

Op 16 en 17 april 2025 ben je van harte welkom op de Nationale Klimaat Vakbeurs in Expo Houten, hét evenement…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prijsvraag: regionaal ontwerpen aan gezondheid en geluk

27 mrt om 07:30 uur

​Wil jij ook een steentje bijdragen aan het stimuleren van ruimtelijke kwaliteiten en het verbeteren van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Buurtschap Te Veld: woningen te gast

14 mrt om 07:30 uur

Buurtschap te Veld in Eindhoven is meer dan een verzameling huizen. Het is een plek…

Lees verder »
descriptionArtikel

Doorgaan met nestvoorzieningen in de woningbouw

5 mrt om 07:30 uur

Tegen de wens van de Tweede Kamer in wil minister Mona Keijzer de aanleg van nestvoorzieningen in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van veilige omgeving naar veilige gemeenschappen

3 mrt om 07:30 uur

Het is van cruciaal belang dat onze woon-, werk- en leefomgeving sociaal veilig en leefbaar worden, zijn én…

Lees verder »
descriptionArtikel

Maak ook kans op de Blue Zone Festival Award

14 feb om 07:30 uur

Ben jij dagelijks bezig met ruimtelijke ontwikkelingen en maatschappelijke interventies? En dragen die ook bij…

Lees verder »
descriptionArtikel

MOVE24: hét event voor een beweegvriendelijke leefomgeving

13 feb om 07:30 uur

Met 140 enthousiaste professionals uit het fysieke en sociale domein, die samenkwamen in Omnisport Apeldoorn,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Natuurinclusief bouwen: voorbij de bevlogenheid

12 feb om 07:30 uur

Dertien van de achttien miljoen Nederlanders wonen in steden, die cruciaal zijn voor het behoud van…

Lees verder »