Denemarken onthult masterplan ‘Silicon Valley van de landbouw’

woensdag 5 oktober 2016
timer 2 min
Toparchitecten van William McDonough + Partners en GXN hebben de handen ineen geslagen om het Agro Food Park (AFP) nabij Aarhus uit te breiden. Met dit vooruitstrevende project wordt gewerkt aan een ‘geografische hub voor landbouwinnovatie’ voor Denemarken.

Met deze ‘Silicon Valley van de landbouw’ willen de architecten een open campus neerzetten waar academici en commerciële bedrijven samen kunnen werken aan het bevorderen van de landbouw in stedelijke omgevingen. Het project moet de Deense landbouw versterken, maar dient ook als benchmark voor toekomstige ontwikkelingen in de globale voedselindustrie.


Overzicht van de nieuwe campus.
© William McDonough + Partners
 

Agro Food Park

Het AFP opende zijn deuren in 2009 en huisvest vandaag de dag 75 bedrijven met 1.000 medewerkers op een oppervlak van 44.000 m2. Door het masterplan zal het park in de komende 30 jaar in meerdere fases worden uitgebreid met 280.000 m2. Hierin worden bestaande bedrijven aan elkaar verbonden en worden nieuwe bedrijven uitgenodigd zich er te vestigen.


“Dit is letterlijk een plek waar mensen kunnen gaan werken aan het voeden van de wereld met veilig en gezond voedsel,” aldus William McDonough, oprichter van William McDonough + Partners. Het bureau geeft aan in samenwerking met GXN zich te focussen op vijf aspecten van het AFP: gezonde materialen, duurzame energie, het versterken van biodiversiteit, schone lucht en schoon water.


Het AFP verbindt landbouw met stedelijk gebied.
© William McDonough + Partners


Ontwerp

In het masterplan staan openbare ruimte, verbindingen en een compacte stedelijke structuur centraal. Dit wordt vertaald naar die hoofdelementen: de Lawn, de Strip en de Plazas. De eerste is een centrale groene ruimte dat als showroom voor experimenten in de landbouw en voedselproductie dient. Tevens is het een gezamenlijke plek voor recreatie en ontspanning.


De vijf Plazas verbinden diverse clusters van gebouwen aan elkaar. Hierdoor ontstaan wijken die ieder hun eigen identiteit krijgen. De Strip is de hoofstraat die door dit geheel heen loopt, met ‘het karakter van een stedelijke ruimte’.


Diagram van de symbiose tussen grondstoffen in het AFP.
© William McDonough + Partners


“We bevinden ons in een ecologische eeuw,” aldus McDonough. “We hebben tientallen jaren getracht de verwoesting van het klimaat, water en het land om te keren, maar nu is het tijd om de biologische grondstoffen van onze planeet voor alle soorten op aarde te herstellen en bij te vullen.”

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Denemarken onthult masterplan ‘Silicon Valley van de landbouw’

Impressie van de uitbreiding van het Agro Food Park nabij Aarhus. © William McDonough + Partners

© William McDonough + Partners © William McDonough + Partners

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Essays over leefomgevingen van morgen met ‘Ode aan de stoep’

9 apr om 07:30 uur

Hoe zorgen we ervoor dat de fysieke leefomgeving goed is ingericht voor het versterken van gemeenschappen om zo…

Lees verder »
descriptionArtikel

Blue Zone Festival: hét event voor de gezonde leefomgeving

7 apr om 07:30 uur

Het tweede Blue Zone Festival richt zich op iedereen die betrokken is bij het creëren van gezonde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Twee keer op de fiets langs ecodorpen en -gemeenschappen

4 apr om 07:30 uur

De Nederlandse tak van het Global Ecovillage Network biedt ondersteuning aan individuen en gemeenschappen die…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat maakt de straat rechtvaardig?

2 apr om 07:30 uur

De Rechtvaardige Straat, een initiatief van The Lab of Thought, richt zich op een eerlijke verdeling van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vakbeurs effecten klimaatverandering op openbare ruimte

28 mrt om 07:30 uur

Op 16 en 17 april 2025 ben je van harte welkom op de Nationale Klimaat Vakbeurs in Expo Houten, hét evenement…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prijsvraag: regionaal ontwerpen aan gezondheid en geluk

27 mrt om 07:30 uur

​Wil jij ook een steentje bijdragen aan het stimuleren van ruimtelijke kwaliteiten en het verbeteren van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

EKOO: subsidies voor innovaties gebouwde omgeving

24 mrt om 07:30 uur

Op dinsdag 1 april opent RVO opnieuw de EKOO-subsidieregeling die mikt op duurzame innovaties. Het gaat bij…

Lees verder »
descriptionArtikel

Routekaart: bouwen en verdichten zonder verlies groenareaal

21 mrt om 07:30 uur

Het platform KAN zet zich in voor het klimaatadaptief bouwen mét de natuur. In dat kader hield de themagroep ‘…

Lees verder »