Albert Cuypgarage Amsterdam wint ESPA Gold Award

donderdag 22 november 2018
timer 2 min
De door ZJA Zwarts & Jansma Architecten ontworpen Albert Cuypgarage in Amsterdam werd op 21 november onderscheiden met de ESPA Gold Award. De Albert Cuypgarage is de eerste parkeergarage die gebouwd is onder een Amsterdamse gracht.

 

ZJA ontwierp de ondergrondse parkeergarage voor 600 auto’s en 60 fietsen onder het water van de Boerenwetering. Max Bögl Nederland B.V. is de bouwer en Gemeente Amsterdam opdrachtgever. Doordat een flink aantal parkeerplaatsen op straat, in de Pijp,  verdwijnen, komt er meer ruimte voor voetgangers, fietsers en groen.


Opgaan in het bestaande stadslandschap

Het idee achter het ontwerp is om de parkeergarage zo veel mogelijk te laten opgaan in het bestaande stadslandschap. De installaties zijn weggewerkt en de hellingbanen zijn zonder opvallende verhogingen ingepast in de bestaande kade.


Slimme parkeergarage

De toegangen en de liften zijn zo transparant mogelijk gemaakt en bescheiden van omvang. De wanden van de ingangen zijn van glas, waardoor daglicht de parkeergarage kan binnendringen en bezoekers zich makkelijk kunnen oriënteren. Omdat het parkeersysteem onthoudt welke kenteken op welke parkeerplaats staat, heet dit een slimme parkeergarage. 


Stadsuitbreiding onder de grachten van Amsterdam

De nieuwe Albert Cuypgarage kan een voorbeeld zijn voor andere steden waar bovengronds weinig ruimte is. Bovendien kan onder water bouwen in steden voor meerdere toepassingen worden gebruikt. Zo ontwierp ZJA samen met Strukton eerder al een opzienbarend plan voor een mogelijke stadsuitbreiding onder de grachten van Amsterdam; AMFORA (Alternatieve Multifunctionele Ondergrondse Ruimte Amsterdam).


Het concept biedt naast ondergrondse parkeerplaatsen ook ruimtes voor sportfaciliteiten, winkels, bioscopen en andere recreatieve ruimtes. Op deze manier wordt de ruimte onder Amsterdam beter benut. Daarmee is AMFORA een slimme oplossing  voor het groeiende ruimtetekort in de stad.

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Albert Cuypgarage Amsterdam wint ESPA Gold Award

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Buurttransformatie: problemen oplossen met andere problemen

28 apr om 07:30 uurtimer17 min

Kom jij nog weleens een Warmtetransitievisie tegen? De rapporten zijn inmiddels weggestopt in bureauladen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat maakt de straat rechtvaardig?

2 apr om 07:30 uur

De Rechtvaardige Straat, een initiatief van The Lab of Thought, richt zich op een eerlijke verdeling van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Krachtige stationsconcepten voor betere reizigerservaringen

18 feb om 09:30 uur

Hoe ziet het treinstation van de toekomst eruit in een wereld vol diverse reismogelijkheden en ook vol…

Lees verder »
descriptionArtikel

Inspiratie voor veilig ontwerp en beheer leefomgeving

6 feb om 07:30 uur

De openbare ruimte in Nederland wordt een steeds intensiever gebruikt speelveld. Waar tal van actoren zich…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gedragsverandering is niet altijd gezellig

23 jan om 07:30 uur

Door de noodzaak om de CO2-uitstoot te verminderen en ook in ons dagelijks leven daaraan invulling te geven, is…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe locatie en datum voor ARCHITECT@WORK Amsterdam 2025

27 nov 2024

ARCHITECT@WORK Amsterdam zal in 2025 plaatsvinden op een nieuwe, inspirerende locatie: De Kromhouthal, gelegen…

Lees verder »

Ontwerpkeuzes binnen een beperkt beschikbare fysieke ruimte

19 nov 2024

Ruimte is bij elke stedelijke schaalsprong het toverwoord. Niet iedereen wil wonen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Pleidooi nieuwe bouwcultuur tijdens ARCHITECT@WORK

3 okt 2024

Tijdens de tweedaagse beurs ARCHITECT@WORK werd in diverse lezingen een beeld geschetst van de nieuwe…

Lees verder »