Haga eerste ziekenhuis met BREEAM-NL duurzaamheidscertificaat

donderdag 28 april 2016
timer 3 min
Het nieuwe HagaZiekenhuis in Den Haag heeft als eerste ziekenhuis in Nederland het BREEAM-NL Excellent oplevercertificaat behaald. In het 37.500 m2 grote gebouw hebben het Juliana Kinderziekenhuis, het geboortehotel, het Ronald McDonald Huis en een aantal operatiekamers en poliklinieken hun nieuwe thuis gevonden.

Duurzaam en flexibel gebouw

Door het gebruik van bijvoorbeeld een warmtepomp, een goed ventilatiesysteem en LED-verlichting is een energiezuinig gebouw ontstaan. De constructie en de plaatsing van installaties zorgen ervoor dat toekomstige wijzigingen in het gebouw relatief eenvoudig mogelijk zijn. Tevens is gebruik gemaakt van duurzame materialen voor de nieuwbouw. Het regenwater wordt opgevangen en gebruikt voor de bewatering van de beplanting van de tuin die is aangelegd. Al deze maatregelen hebben geleid tot een BREEAM-NL score van 70,63% (Excellent).
 

Maatwerk

Voor de certificering van het HagaZiekenhuis was maatwerk vereist, wat is gelukt met de zogenaamde Bespoke-procedure. Dit leidde ook tot specifieke duurzaamheidseisen voor ziekenhuizen. Bijvoorbeeld de uitgangspunten van Planetree: een vernieuwend zorgconcept waarbij de patiënt centraal staat. Het concept richt zich vooral op de menselijke kant van de zorg, zoals een vriendelijke bejegening, veel service en keuzevrijheid. Een helende omgeving volgens Planetree is een reflectie van waarden en cultuur van de gemeenschap. Herkenning van de Hagawaarden Zorgzaamheid, Innovatie en Samenwerken in de manier waarop de zorg wordt verleend, wordt ondersteund door een toegankelijk, licht en comfortabel gebouw, zowel voor patiënten en bezoekers als voor medewerkers.
 

Roberto Meyer MVSA architects: “Om zowel Planetree als BREEAM-NL te faciliteren, moesten wij echt in de huid van de gebruiker kruipen. Dit heeft geleid tot het gebruiken van warme kleuren, ronde hoeken en vloeiende, zachte overgangen van buiten naar binnen en prachtige, lichte, centrale overdekte binnentuinen. Alle kamers hebben zoveel mogelijk daglichttoetreding, direct aan de gevel of indirect via het glasoverkapte atrium.”
 

Consortium VolkerWesselsHaga

Het nieuwe HagaZiekenhuis is in drie jaar en drie maanden gerealiseerd. Voor de nieuwbouw werd het consortium VolkerWesselsHaga opgericht, dat zich baseerde op de uitgangspunten van design, build, maintain, waarbij een onderhoudscontract voor twintig jaar werd afgesloten. “We wilden snel bouwen, maar ook regie op de levenscyclus van het gebouw. Door de bouworganisatie mede verantwoordelijk te maken voor het onderhoud, ligt er vanaf de eerste dag een goede basis voor samenwerking," aldus Chiel Huffmeijer, voorzitter van de raad van bestuur van de Reinier Haga Groep.


Het BREEAM-NL certificaat wordt tijdens het DGBC Seminar Gezondheid in Gebouwen in 2025 op 18 mei officieel uitgereikt.

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Haga eerste ziekenhuis met BREEAM-NL duurzaamheidscertificaat

Het nieuwe HagaZiekenhuis in Den Haag.

d d

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Blue Zone Festival: hét event voor de gezonde leefomgeving

7 apr om 07:30 uur

Het tweede Blue Zone Festival richt zich op iedereen die betrokken is bij het creëren van gezonde…

Lees verder »
descriptionArtikel

EKOO: subsidies voor innovaties gebouwde omgeving

24 mrt om 07:30 uur

Op dinsdag 1 april opent RVO opnieuw de EKOO-subsidieregeling die mikt op duurzame innovaties. Het gaat bij…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gebruik de power van AI voor landschapsarchitectuur

7 mrt om 07:30 uur

Artificiële intelligentie is in korte tijd een onmisbaar hulpmiddel geworden in de wereld van architectuur,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Duurzaam bouwen: kansen om gebouw eigen uitstraling te geven

25 feb om 07:30 uur

We vervolgen de rubriek Future Architects op deze website met Marije Sanders van Archifit. Haar pleidooi: maak…

Lees verder »
descriptionArtikel

Krachtige stationsconcepten voor betere reizigerservaringen

18 feb om 09:30 uur

Hoe ziet het treinstation van de toekomst eruit in een wereld vol diverse reismogelijkheden en ook vol…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatieve oogstapp impuls voor circulariteit

17 feb om 07:30 uur

We praten wat af in het land. De organisaties in de bouw die zich bezighouden met verduurzaming en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Energie oogsten met de gevel

28 jan om 07:30 uur

Op tal van plaatsen in Nederland stokt het met de winning van zonne-energie. Er zijn nog genoeg weilanden en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Collectieve wijkaanpak verduurzaming stimuleert groene groei

17 jan om 07:30 uur

Een collectieve aanpak van wijken met slecht geïsoleerde huizen, waar de verduurzaming in één keer voor hele…

Lees verder »