Gevelkas RAI Amtrium: eerste verticale stadsmoestuin van Nederland

donderdag 28 mei 2015
timer 2 min
Op 2 juni wordt de verticale kas van het RAI Amtrium officieel in gebruik genomen. Bijzonder aan het Amtrium, ontworpen door Benthem Crouwel Architecten, is de verticale kas voor ‘urban farming’. Daarmee is de eerste verticale stadsmoestuin van Nederland een feit. Copijn is de ontwerper van deze verticale moestuin.

 

In de gevelkas kunnen gewassen worden geteeld voor de keuken van het RAI restaurant en The Roast Room. Het Amtrium herbergt het nieuwe congres- en vergadercentrum van de RAI.

 

Thema’s voor een intensieve stad

De verticale kas van het RAI Amtrium van Benthem Crouwel geeft Copijn de mogelijkheid haar bijdrage aan de actuele thema’s voor een intensieve stad te etaleren. Met deze kas laat Copijn zien dat een vitale stad op een duurzame wijze omgaat met haar ruimte. Groen geeft verkoeling en rust in de complexe stedelijke omgeving. De gevelkas werkt als een geïntegreerde groene long voor het Amtrium. De ontwerpopgave is een toevoeging van een duurzame groene invulling aan het gebouw.

 

Aan de zuidzijde van het Amtrium

De verticale kas is op de bovenste vijf verdiepingen aan de zuidzijde van het Amtrium. Er zijn 90 moestuinbakken met een totaal oppervlakte van 30 m2. De klimplanten vormen een vitrage tegen het hete zonlicht en worden geleid door 272 klimdraden van circa vier meter lang. Het irrigatiesysteem wordt volledig automatisch gestuurd met circa 400 meter leidingwerk voor de beregening. De kas dient ook als luchtcirculatie.

 

De groene long zorgt voor frisse lucht en energie tot in de haarvaten van het gebouw. De verticale moestuin heeft een eigen tuinvrouw die het jaarrond de teelt regelt met een teeltkalender en afstemt met de koks. Hollandse gewassen worden geteeld in de koelere onderverdiepingen en mediterrane gewassen als paprika en tomaat in de bovenste verdiepingen.

 

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Kringloop Integratie Platform verlaagt kosten verduurzaming

26 mei om 07:30 uurtimer11 min

Kun je ruim 35.000 euro besparen door een woning slimmer te verduurzamen? Wel volgens transitiemaker Niels Rood…

Lees verder »
descriptionArtikel

De finesses van prefab houtbouw

19 mei om 11:00 uurtimer8 min

Op de levendige vakbeurs Houtbouw gaf Bob Elzen (Treetek) vorige week een diepgaand inkijkje in de ontwikkeling…

Lees verder »
descriptionArtikel

Excursie: honderden woningen binnen UNESCO Werelderfgoed

14 mei om 07:30 uurtimer4 min

Hoe bouw je honderden nieuwe woningen in een gebied dat officieel te boek staat als UNESCO Werelderfgoed? Je…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bereken de hittestress in straten en op pleinen

13 mei om 07:30 uurtimer11 min

Veel pleinen in Nederland zijn ingericht voor markten en evenementen en ontberen klimaatadaptieve kwaliteiten.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Sessie vakbeurs HOUTBOUW: ontwerpproces voor prefab houtbouw

7 mei om 07:30 uurtimer6 min

Van dinsdag 13 tot en met donderdag 15 mei vindt in de Brabanthallen in Den Bosch de derde editie van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Warmtewerende oppervlakten in plangebieden

29 apr om 07:30 uurtimer4 min

In de 'Maatlat voor een groene klimaatadaptieve gebouwde omgeving' wordt gesproken over het belang van '…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw biodiversiteitsplan geeft Amsterdam meer ademruimte

25 apr om 07:30 uurtimer4 min

Biodiversiteit is ook in een stedelijke omgeving van groot belang: wilde bijen zorgen voor de bestuiving van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Film Architecton: Hoe kunnen we beter bouwen?

24 apr om 07:30 uurtimer4 min

Vanaf donderdag 1 mei draait in diverse bioscopen opnieuw een architectuurfilm. Recent zagen we al Oscar-…

Lees verder »