Transformatie: van fabrieksterrein tot cohousinggemeenschap

woensdag 23 oktober 2024

De Belgische stad Gent pioniert op het gebied van collectief wonen. Ook kent de stad innovatieve huisvestingsmodellen, zoals een coöperatief alternatief tussen huren en kopen, waarbij bewoners mede-eigenaar zijn van hun woning. Je leest er alles over in onderstaand excursieverslag.

Onlangs organiseerde ZorgSaamWonen samen met Cooplink een excursie in Gent, een pionierstad op het gebied van collectief wonen. Ze bezochten Bijgaardehof, een voormalig fabrieksterrein dat is getransformeerd tot de grootste cohousinggemeenschap van Vlaanderen. Drie woongroepen hebben hier een duurzaam en gezamenlijk thuis gecreëerd, compleet met gemeenschappelijke ruimtes, een tuin en een atelier. Naast ook een vleermuizenkolonie, die in de kelders van de oude fabriek huist.

Innovatieve oplossingen

Tijdens de rondleiding ontdekten de deelnemers meer over de innovatieve oplossingen die bewoners hebben gevonden, zoals een ingenieus wasrek, een bovengronds regenwatersysteem en een warmtenet. De samenwerking tussen de cohousinggroepen en het wijkgezondheidscentrum bleek daarnaast een bijzonder voorbeeld van hoe gemeenschapsgericht wonen eruit kan zien. De deelnemers waren onder de indruk van de creativiteit en het doorzettingsvermogen van de bewoners in het - eerlijk is eerlijk - energie- en tijdrovende project.

Inspirerend Vlaams model

De deelnemers maakten ook kennis met Wooncoop, een organisatie die in Gent een coöperatief alternatief biedt tussen huren en kopen. Dit model, waarbij bewoners mede-eigenaar zijn van hun woning, zorgde voor veel enthousiasme en inspiratie voor de verdere ontwikkeling van coöperatief wonen in Nederland. Kortom, een geslaagde excursie, die laat zien dat we elkaar kunnen blijven inspireren en samen kunnen werken aan toekomstbestendige woonoplossingen.

Lees nu de impressie van de excursie.

Lezing Bernard Smits

Daags ervoor gaf Bernard Smits, één van de grondleggers van Cooplink, een lezing in het Stadhuis van Gent over de kracht van collectief wonen. Hij illustreerde zijn verhaal met allerlei praktijkvoorbeelden en liet onze zuiderburen zien waar kansen liggen. Lees hier het verslag: lezing Bernard Smits (Samenhuizen).

Blijf nog beter op de hoogte van al ons nieuws en abonneer je op onze wekelijkse nieuwsbrief.

Bron: Cooplink en ZorgSaamWonen
Tekst: Bernard Smits (Cooplink) en Yvonne Witter (ZorgSaamWonen)
Foto: ontwerp architectenbureau Bogdan & Van Broeck

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Gebiedsontwikkeling: mens en maatschappij te veel een niche

12 jun om 07:30 uur

Vrouwen domineren ons nieuwe themanummer Gebiedsontwikkeling en niet in het minst dankzij de keuze van…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Hoe zit het sociaal weefsel in elkaar?’

11 jun om 07:30 uurtimer14 min

“Misschien zijn we te veel gaan leunen op techniek, ratio en economie.” Vandaar dat hoogleraar Co Verdaas, nu…

Lees verder »
descriptionArtikel

S&A Podcast Luisterlandschap: rafelrandjes en straatcultuur

4 jun om 08:02 uurtimer4 min

Vincent van der Klei (Studioninedots) is de ‘architect van de rafelrandjes’ en vertelt in de nieuwe S&A…

Lees verder »
descriptionArtikel

De 10 voordelen van collectief wonen

22 mei om 07:30 uurtimer8 min
Lees verder »
descriptionArtikel

Pleinen synoniem voor publieke gezondheid

21 mei om 07:30 uurtimer8 min

Tijdens het sfeervolle, tweede Blue Zone Festival in Amersfoort - boordevol kennis en ontmoeting - stonden…

Lees verder »
descriptionArtikel

Thonik: strepen laten strategie stralen

20 mei om 07:30 uurtimer13 min

De ontwerpers van thonik ontwikkelen visuele identiteiten die je terugziet in uitingen als supergraphics,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Excursie: honderden woningen binnen UNESCO Werelderfgoed

14 mei om 07:30 uurtimer4 min

Hoe bouw je honderden nieuwe woningen in een gebied dat officieel te boek staat als UNESCO Werelderfgoed? Je…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bereken de hittestress in straten en op pleinen

13 mei om 07:30 uurtimer11 min

Veel pleinen in Nederland zijn ingericht voor markten en evenementen en ontberen klimaatadaptieve kwaliteiten.…

Lees verder »