Gebruikte kanaalplaatvloeren terug in de keten mét garantie

donderdag 9 november 2023

Voor het eerst wordt in Nederland garantie gegeven op het hergebruiken van een gerecycled constructief bouwdeel dat al 24 jaar oud is. Het is VBI, de bekende producent van kanaalplaatvloeren, die tekent voor de kwaliteit en veiligheid van dit product. Architect Marc Verheijen wilde daar wel in meegaan met het project Upcycle Mall, een milieupark in aanbouw in Rotterdam.

VBI zet een opmerkelijke stap in de wereld van circulair bouwen door twintig jaar oude kanaalplaten te voorzien van een nieuwe garantie, waarmee ze als nieuw worden beschouwd. Deze innovatie markeert een belangrijke ontwikkeling waarbij fabrikanten verantwoordelijkheid nemen voor de kwaliteit van gerecyclede bouwmaterialen.

Peter Musters, adviseur Bouwprojecten van VBI, vertelt over dit initiatief: “We bieden al een retournamecertificaat om geleverde kanaalplaten terug te nemen aan het eind van de levensduur van een gebouw. Ook stimuleren we de markt tot de- en remontabel bouwen. Daar voegen we nu refurbished kanaalplaten met nieuwgarantie aan toe.”

Hoogwaardig

Het concept van VBI’s nieuwgarantie op gebruikte kanaalplaatvloeren versterkt het vertrouwen en de zekerheid in de kwaliteit van gerecyclede bouwmaterialen. Volgens Musters versnelt VBI het proces van refurbishen en hergebruik in de bouwindustrie. Hij benadrukt: “Kanaalplaten zijn te hoogwaardig om te granuleren en storten. Het refurbish-traject start met ons retournamecertificaat voor nieuwe remontabele projecten. Onder voorwaarden nemen we kanaalplaten terug bij levensduureinde van een gebouw. Vervolgens start een proces dat borgt dat deze platen veilig en als nieuw, inclusief garantie terug de bouw op gaan.”

Dit innovatieve proces wordt voor het eerst toegepast bij het Upcycle Mall-project, een milieuvriendelijk winkelcentrum in aanbouw in Rotterdam, dat volledig circulair wordt gebouwd. De begane-grondvloer van dit project bestaat al uit gebruikte kanaalplaten met garantie.

Data

Musters benadrukt verder het belang van de data die worden verzameld tijdens de bouw van de Upcycle Mall: “De data van de Upcycle Mall helpen om ons refurbished-proces te optimaliseren. Gegevens over engineering, montage, maatvoering, identificatie, keuring en transport worden geanalyseerd. Dit moet leiden tot een blauwdruk die start bij de identificatie van gebruikte en geoogste platen en eindigt met het weer uitleveren van die platen met garantie en een nieuwe identiteit.”

VBI refurbished kanaalplaatvloer

Het Upcycle Mall-project, geleid door architect Marc Verheijen van de gemeente Rotterdam, weerspiegelt de duurzaamheidsambities van Rotterdam. Verheijen: “Circulair bouwen is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Het is een ander bouwproces omdat je niet weet welke materialen wanneer beschikbaar zijn en wat de kwaliteit en de prijs is.”

Schiphol

De basis van de Upcycle Mall is een staalconstructie die eerst dienst deed in een laboratorium bij TNO in Delft. De gebruikte kanaalplaten zijn afkomstig uit een slooplocatie op Schiphol en dateren uit een order van 1999. VBI heeft ze ter plaatse beoordeeld en ook de wapening nauwkeurig gecontroleerd. De platen zijn overgedimensioneerd voor veilig gebruik en inmiddels voorzien van eps-isolatie.

Musters benadrukt tot slot de noodzaak van verdere verschuiving naar circulair bouwen in de bouwindustrie en concludeert: “De opdracht die er ligt, is groot. Tools als Madaster en Insert helpen om circulair bouwen verder te brengen, maar met name de overheid moet de aanjager zijn door nu al meer circulair aan te besteden. We hopen dat andere fabrikanten, net als VBI, bereid zijn om materiaal retour te nemen, want om te slagen moeten we meer kennis delen en beter samenwerken. Door elkaar te helpen, helpen we uiteindelijk ook onszelf.”

Bron: persbericht

Reactie toevoegen

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Sessie vakbeurs HOUTBOUW: ontwerpproces voor prefab houtbouw

7 mei om 07:30 uurtimer6 min

Van dinsdag 13 tot en met donderdag 15 mei vindt in de Brabanthallen in Den Bosch de derde editie van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Film Architecton: Hoe kunnen we beter bouwen?

24 apr om 07:30 uurtimer4 min

Vanaf donderdag 1 mei draait in diverse bioscopen opnieuw een architectuurfilm. Recent zagen we al Oscar-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Transformatie van stedelijke rafelrandjes

16 apr om 07:30 uurtimer8 min

De nieuwe Stedebouw & Architectuur is uit! Met een fraaie uitwerking van het thema Transformatie &…

Lees verder »
descriptionArtikel

Collectief wonen: antwoord op dubbele vergrijzing & zorgdruk

15 apr om 07:30 uurtimer5 min

In Nederland neemt de druk op wonen en zorg toe, mede door de dubbele vergrijzing. Tegelijkertijd willen steeds…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer zekerheid bij investeren in flexwoningen

3 apr om 07:30 uur

Om de woningnood iets te verlichten, kunnen verplaatsbare woningen een tijdelijke oplossing bieden. Maar dat ‘…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatieve oogstapp impuls voor circulariteit

17 feb om 07:30 uur

We praten wat af in het land. De organisaties in de bouw die zich bezighouden met verduurzaming en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Trends in circulair bouwen: transformatie

3 feb om 07:30 uur

In een recent overzichtsartikel schreef de Dutch Green Building Council over actuele ontwikkelingen op het…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Wie de aarde belast, zorgt voor compensatie’

23 dec 2024

"Biobased materialen moeten we zo veel mogelijk gebruiken, maar dat betekent niet dat we niet meer zo nauw…

Lees verder »